Sadece kampanyanla somut bir değişim elde ettiğinde başarını ilan et. Bazen, sürecin sonuna geldiğinde, kampanyanın başında talep ettiğinden biraz farklı bir çözüm elde edebilirsin ki bu çok normal. Eğer vardığın noktada başarıya ulaşmış, değişim yaratmış hissediyorsan başarını ilan et. Eğer başka bir şey daha talep etmek istiyorsan istediğin zaman yeni bir kampanya başlatabilirsin.

  • Başarını nasıl duyuracaksın? 
  • Başarını duyurduktan sonra

Başarını nasıl duyuracaksın?

Başarıya ulaştığında bunu destekçilerinle paylaşabilmen için bir araç hazırladık. 

1. Kampanya sayfana giriş yap ve ‘Başarını ilan et’ butonuna tıkla. 

2. Başarıya nasıl ulaştığını ve nasıl bir değişim yarattığını kısaca anlat.
Kampanyanın ana sayfamızda gösterilme şansı elde edebilmesi için neyi kazandığını net bir biçimde ifade etmeye özen göstermelisin. Kampanyanın başarıya ulaştığından emin olabilmemiz için lütfen konuyla ilgili elinde olan herhangi bir haberi bizimle paylaş.

Eğer kampanyan 5 imzadan daha az kişiye ulaşmışsa, başarı ilan etmek için hazır olmayabilirsin. Bu yüzden, başarı ilan etmek yerine, nasıl daha çok destekçiye ulaşabileceğini açıklayan bir nota yönlendirileceksin.

3. Başarı duyurusu için yazacağın metinde destekçilerine teşekkür et ve onların yardımları için ne kadar minnettar olduğunu görmelerini sağla. 
Bütün destekçilerine bir e-posta göndererek yazdığın bu başarı duyurusunu

Destekçilerine teşekkür etme yolları için bu örneğe bakarak fikir alabilirsin:

4. ‘Kampanyanı paylaş’ aracını kullanarak başarıya ulaştığını Facebook ve Twitter’da duyur:

ShareTool.jpg

Başarını duyurduktan sonra

Destekçilerine güzel haberleri verdikten sonra, geriye kampanyanın son birkaç adımı daha kalıyor. 

Karar vericine teşekkür et

İstersen bir teşekkür e-postası gönder istersen ellerinle mektup yaz, yeter ki yarattıkları değişimin hem senin için hem de seni destekleyen insanlar için ne kadar önemli olduğunu dile getir. Bu, senin de destekçilerinin de önemsediğiniz bu konuya kendinizi ne kadar adadığınızı gösterecektir. 

Basındaki tanıdıklarına söyle

Kampanyan basında yer almış mıydı? Kampanyanı haber yapmış olan gazetecilere mutlaka seslen ve başarıya ulaştığının haberini ver! Bu aşamaya nasıl geldiğini anlat ve kampanyanı destekledikleri için teşekkür et. 

Başarıya ulaştıktan sonra

Değişim yaratma süreci kampanyan başarıya ulaştığında duracak diye bir şart yok! Eğer bu konuyla ilgili yeni gelişmeler olursa, destekçilerine kampanya güncellemeleri göndererek(buraya petition update linki geliyor) onlarla iletişimde kalmanı öneriyoruz. İşte sana fikir verebilecek ‘sonraki adımlardan’ bazıları:

  • Benzer bir değişim yaratmak için başka bir karar vericiye hitaben yeni bir kampanya başlat. 
  • Aileni ve arkadaşlarını, önemsedikleri bir konuda kampanya başlatmaları için cesaretlendir. 
  • Diğer kampanya sahiplerinin başarıya ulaşmasına yardım et

 

Henüz somut bir değişime şahit olmadın mı? Kampanyana ivme kazandırmak için şu ipuçlarına bir göz at.