Görmek istediğin değişimi yaratmak için bu konuda yetkiye ve güce sahip olan karar vericine ulaşmanın zamanı geldi. E-posta gönder, mesaj at, telefon et ve yüzyüze bir görüşme ya da telefonda konuşma talep et. Eğer karar vericin seninle buluşmayı reddederse, endişe etme. İletmek istediğin mesajı karar vericine ulaştırmanın başka yolları da var. Eğer tam olarak hangi kişinin sana istediğini vereceğinden emin değilsen, doğru karar vericiyi seçmek için aşağıdaki ipuçlarına bir göz at. 

Karar vericine ulaşman ve onunla iletişime geçmen için adımlar: 

Adım 1: Toplantı talep et
Adım 2: Ne konuşacağını önceden belirle
Adım 3: Ne istediğini açıkla
Adım 4: Takibini yap


Adım 1: Toplantı talep et

İster yüz yüze olsun ister telefon görüşmesi olarak olsun, karar vericinden mutlaka toplantı talep et. Eğer senin bir araya gelmeyi kabul etmezlerse, imza teslimi düzenle. 

Değişim yaratmaya çalıştığın konudaki ‘birincil’ karar vericiden toplantı talep et

Devlet birimleri, şirketler ve diğer kuruluşlr genelde karmaşık yapılardır ve bir görevin başındaki kişi aslında o konuda karar verme yetkisine sahip olan kişi olmayabilir. Araştırma yap ve sana yardım edebilecek kişinin adına ulaşana kadar sorup soruşturmaya devam et. Ulaşman gereken kişiyi böyle bulabilirsin.

Asistanlardan ve idari personelden yararlan

Eğer bir devlet yetkilisine ya da şirket yöneticisine yönelik kampanya yürütüyorsan karar vericine doğrudan ulaşman zor olabilir. İlgili kurumun web sitesini inceleyerek ekipten birilerinin iletişim bilgilerine ya da yönetici asistanlarına ulaşmayı dene. 

Karar vericinle buluşacağını destekçilerine duyur

Karar vericinle yapacağın toplantıyı ayarladığında (ya da imza teslimini organize ettiğinde) destekçilerini haberdar et. Hem imzacıların seni heyecanla destekler hem de böyle bir buluşmayı halka açık bir halde duyurmak karar vericinin katılımını garanti altına alır, cayamaz.


Adım 2: Ne konuşacağını önceden belirle

Karar vericinle sohbet etme imkanı, yaratmak istediğin değişimi gerçekleştirmek için büyük bir fırsat olabilir bu yüzden hazırlıklı gitmek çok önemli. 

Bir arkadaşınla prova yap

Buluşma zamanı gelmeden, bir arkadaşınla sohbet provası yap ki kampanyan hakkında rahatlıkla konuşabilir hale gelesin. Önemli ve ilgi çekici unsurları ve detayları not et. Karar vericilerin genelde yaptıkları açıklamalara verilebilecek cevap örneklerine buradan göz atabilirsin. 

Neyin pazarlığını yapacağını belirle

Çoğunlukla, değişim yaratmak bir nevi pazarlığı da içerir. Hangi konuları pazarlığa açık gördüğünü hangilerini tartışmasız talep ettiğini önceden belirle. Karar vericine karşı bu konuda dürüst ol ve neyin pazarlığa açık olduğunu göster ve önerilerini dinlerken istekli ve içten ol. 

Kampanyanı ve imzaları yanında götür

Kampanya sayfasının çıktısını al, imza ve yorumları indirerek bir flash belleğe ya da CD’ye koyarak yanında götür. Karar vericine imzaları ve imzacıların yorumlarını gösterebilmek fikrini daha da güçlü gösterecektir.


Adım 3: Ne istediğini açıkla

Net ve belirli bir şey iste

Net bir talebin olsun. Örneğin, ‘hayvanlara iyi davranın’ demek yerine, ‘barınaktaki havyan başına 10 m2 alan ayırın demek gibi. Karar vericinin atmasını istediğin adımı atıp atmadığından emin olarak git toplantıya. 

Örnek: 

 
 

Hikayeni anlat

Bu konunun senin için neden önemli olduğunu ve hayatını nasıl etkilediğini açıkla. Eğer imzacılarının kampanyaya yaptığı yorumlar arasında ilham verici olanlar varsa onları da paylaş. Karar vericine, bu değişim gerçekleşirse hem senin hem de imzacılarının kendilerini ne kadar mutlu ve gururlu hissedeceklerini anlat. 

Dinle

Kampanyana sadık kal ama konunun karar verici açısından ne ifade ettiğini dinlemek için de açık ol. Bazen karar vericilerin elinde, mümkün olduğunu düşünmeyeceğin çözüm önerileri olabilir. 

Bundan sonraki adımlardan bahset 

Eğer karar vericinden bir yanıt alamazsan, kampanyanı başarıya ulaştırmak için neler yapacağından bahset: Daha fazla destekçiye ulaşmak için e-postalar göndermek, basına konuşmak ve etkinlikler düzenlemek gibi.

Sonraki adımların ne olacağı konusunda el sıkışın

Senin ya da karar vericinin adım atmayı kabul ettiği noktaları not al ve sohbetinizin sonunda tek tek üzerinden geçerek tekrarla. Bu adımların atılması için bir de zamanlama belirleyin.


Adım 4: Takibini yap

Bir teşekkür mesajı gönder

Karar vericinle görüştükten sonra toplantıyı özetleyen ve sonraki adımları hatırlatan bir toparlama notu yaz ve bir teşekkür mesajı ekleyerek gönder. Bu, senin ve destekçilerinin konunun takipçisi olduğunuzu göstermeniz için iyi bir yoldur. 

Destekçilerini toplantıda olanlardan haberdar et

Kampanyanı imzalayan kişilere bir mesaj gönder ve toplantının nasıl geçtiğini ve sonraki adımlarda onlardan nasıl bir destek beklediğini anlat. Bazı durumlarda basına geri dönüp toplantıda neler konuşulduğunu ve neye varıldığını anlatmak isteyebilirsin. 

Örnek:

Karar vericini hesap verebilir kıl

Karar vericini takip etmek ve söz verdiği adımları gerçekleştirip gerçekleştirmediğini kontrol etmek için takvimine hatırlatma notları kur.

Sonraki aşamaları planla!

Yaptığınız toplantının sonucuna göre sonraki aşamaları planla. Eğer karar vericin istediğin değişimi gerçekleştirmeyi kabul ettiyse, kampanyanda başarı ilan et ve destekçilerine haber ver. Eğer karar vericin talebini reddettiyse, destekçilerinden karar vericinin fikrini değiştirmek için fikir iste. Eğer karar vericin bir çözüm üzerinde çalışıyorsa, hem karar vericinle hem de destekçilerinle irtibatta kalarak sonucu bekle.