Kampanyanı Paylaş

share1.jpg

Kampanyanı oluşturduğun göre, artık imza toplayıp bu konuda bir farkındalık yaratmaya ve amaçladığın değişim için destek toplamaya ihtiyacın var. Peki bunu başarmanın en doğru yolları nelerdir?

Hedefine ulaşmak için ihtiyacın olan imzaları toplamana yarayacak, kampanyanı çevrendekilerle ve seninle aynı şeyi önemseyen diğer insanlarla paylaşmanı sağlayacak en etkili yolları senin için derledik. 

 • Sosyal medyada paylaş. 

 • Kampanyanı e-posta yoluyla paylaş

 • Destekçilerine kampanyanla ilgili bir güncelleme gönder

 • Sosyal medyada bir tartışmaya katıl

 • Kampanyan için bir #etiket oluştur

Sosyal medyada paylaş

Buraya Resim Gelecek

Kampanyanı oluşturduktan sonra, Facebook ve Twitter’da paylaşman için Change.org’un sosyal medya paylaşım aracı ile kolay bir yöntem sunuyoruz. 

Yapman gereken kampanya sayfana gitmek ve sol tarafta yer alan ‘Kampanyayı paylaş’ butonuna tıklamak. Sırasıyla Facebook’ta mı Twitter’da mı paylaşılmasını istediğini seç, kampanyan otomatik olarak Facebook’taki arkadaşlarınla ve Twitter’daki takipçilerinle paylaşılsın. 
Facebook ve Twitter’da mümkün olan en çok kişiye ulaşabilmen için, bu yöntemi birden çok kez kullanmanı öneriyoruz. Ne zaman kampanyanı tekrar paylaşmak istersen, kampanya sayfasına gelip ‘Kampanyayı paylaş’ butonuna tıklaman yeterli. Ayrıca, her paylaşım sırasında kişisel bir not ekleyerek sosyal medyada o arkadaşlarına ve takipçilerini son durumdan haberdar edebilirsin.  

Kampanyanı kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmanın yanında şunları da yapabilirsin: 

 • Facebook’ta kampanyanın konusuyla ya da konumuyla ilgili olan gruplara katıl ve kampanyanı oradakilerle paylaş. 
 • Konunla ilgili olan online mesaj panolarına (forumlara) katıl ve kampanyanı paylaş.
 • Kampanya konunla alakalı haberlerin online sayfalarının altına yorum yaparak kampanyanı paylaş. 
 • Etki gücünün yüksek olduğunu düşündüğün kişilere doğrudan Tweet at ve kampanyanı paylaşmalarını iste. 

Kampanyanı e-posta yoluyla paylaş

Tıpkı sosyal medyada paylaşmada olduğu gibi, arkadaşlarına, ailene ve çevrendekilere kampanyanı e-posta yolu ile duyurup imzalarını istemek desteği çoğaltmak ve daha çok imza kazanmak için çok iyi bir yoldur. 

Aile ve arkadaşlarından imzalamalarını ve paylaşmalarını istemek, kampanyan için müthiş bir ivme yaratır. Hem seni tanıyor ve amaçladığın konuyu biliyorlar hem de onların desteği senin ve çevrenin bu kampanyayı ne kadar önemsediğini gösterir.

 

İşte örnek bir mesaj: 

Selam, 

‘’Kızımız Arzu’nun hayatını kurtarın’’ kampanyasını az önce imzaladım ve senin imzanı ekleyerek destek olmak isteyebileceğini düşündüm. 
Hedefimiz 500.000 imzaya ulaşmak ve bunun için senin desteğine ihtiyacımız var. Kampanya hakkınd adetaylı bilgi almak ve imza atmak için bağlantı burada: 

www.change.org/p/kizimiz-arzu…. 

Teşekkürler!

 

Kampanyanla ilgili bir güncelleme gönder

Kampanya Güncellemesi aracımız sadece imza toplamanın değil aynı zamanda destekçilerini ilgili tutmanın ve onları kampanyanı başarıya ulaştırmak için adım atmakta yüreklendirmenin en etkili yoludur. 

Daha güçlü ‘aşağılama karşıtı yasalar’ elde etmek için mücadele eden bir anne olan Angie, bu aracı kullanarak destekçilerine mesajlar gönderdi ve kampanyasını başarıya ulaştırmak için ihtiyacı olan imza sayısına ulaştı. 

Aşağıdaki videoda Angie hikayesini anlatıyor ve Change.org Kampanya Uzmanı Kelly Sawyer Kampanya Güncellemesi aracımızı nasıl kullanabileceğini ve Angie gibi nasıl görmek istediğin değişimi yaratabileceğini anlatıyor.

Daha çok imza toplamak için kampanyanı sosyal çevrelerinle ve kampanyanın konusuyla ilgilenen diğer insanlarla paylaş. 

 
 

Kampanya Güncellemesi aracı ile kampanyanı başarıya ulaştırmak için en etkili 3 ipucu:  

1. Kampanyanda her bir şey olduğunda destekçilerini haberdar et.  

İnsanların gerçekten konuyu önemsedikleri için kampanyanı imzaladıklarını unutma, yani sonraki adımları da merak edeceklerdir. Eğer paylaşmaya değer bir haber varsa, güncelleme gönder. Her gün her gün, üst üste gelse bile gönder. Bu kadar sık verecek haberin yoksa bile hiç olmazsa en az haftada bir kez bir güncelleme göndermeye özen göster.

Örnek: 

2. Bir güncelleme paylaşmanın pek çok sebebi olabilir, güncellemende bunlara yer vermeye çalış:

 • Kampanyanın basına çıkan haberlerini ya da kampanya konunla alakalı olan haberleri paylaş.
 • Destekçilerinden tavsiye almak için fikirlerini sor ya da kampanyanın başarıya ulaşmasını sağlayacak kişilerin iletişim bilgilerini iste. 
 • Karar vericinle temasa geçtiğinde destekçilerine haber ver. 
 • Destekçilerinin kampanyana başka hangi yollardan destek olabileceklerini göster: Bir kitle fonlamasına katılarak, karar vericinin Facebook sayfasına bir ileti girerek ya da tweet göndererek.

Örnek:


3. Gönderdiğin her güncelleme ile, destekçilerinden kampanyanı desteklemek için bir şey yapmasını iste. İşte birkaç örnek: 

 • “Bu haberi okuyup paylaşın ki çok daha fazla kişi kampanyadan haberdar olsun’’
 • ‘’Bu kampanyayı nasıl başarıya ulaştırabileceğimize dair bir fikriniz varsa, lütfen yorum yapın’’
 • “Karar vericiye tweet atın”

Örnek:


Join a Sosyal medyada bir tartışmaya katıl

Karar vericin online bir tartışma mı düzenliyor? Senin konunla ilgili, #etiket ile belirtilmiş, sürmekte olan bir Twitter tartışması mı var? Kampanyana dikkat çekmek için o #etiketi kullanarak paylaşımlara başla.  

Örnek: 

Online aktivistler #ÖzgecanSonOlsun etiketini kullanarak Özgecan Aslan olayına tepkilerini gösterdiler. Bu konuda kampanya yürüten Gözde ise hem bu etiketi dahil etti hem de yeni bir açı getirerek #ÖzgecanYasası’nı ortaya sürdü: Bundan sonraki kadın cinayetlerini ve tecavüzleri önlemek için bir yasa talebinde bulundu. Özgecan Aslan için adalet arayan insanlara bu etiketlerle ulaşan kampanya sahibi Gözde, #ÖzgecanYasası etiketini de gündeme sokmuş oldu ve tartışmayı Özgecan özelinde adalet arayışından, toplumsal kazanım odaklı yeni bir boyuta taşıdı. 

 

Kampanyan için bir etiket seç

Uzun soluklu bir kampanyan mı olacak? Belki hem bireyler hem de topluluklar bu konu hakkında tweetler atmak isteyecek? Kampanyan için bir etiket oluştur ki bu konuyla ilgilenen insanlar hem kampanyayla iligli haberleri takip edebilsin hem de sosyal medyada birbiri ile iletişime geçebilsin. 

Etkinlikler ve eylemler için etiketler olabildiğince kısa olmalı ve mümkün olduğunca erken yayılmaya başlanmalı. Kısaltmalar sorun olmaz. (Örneğin: #İBG16 yazarak  İstanbul Bisikletliler Günleri 2016 yerine kullanabilirsin) Daha kapsamlı kampanyalar için etiketler biraz daha uzun olabilir ve karar vericinin adını içerebilir. 

Örneğin: Facebook’un tecavüz ve kadına şiddet içeren sayfaları kaldırmayı reddetmesi üzerine, #BuHiçHoşDeğilFacebook etiketi oluşturulmuş ve yayılmıştı. Bunun sonucunda Facebook yetkilileri kampanya sahibinden bir görüşme talep etmişti.